Ücretli Alımında Sıcak Gelişme

Milli eğitim bakanlığı tarihinde ilk defa ücretli öğretmenlik yapmış ve 540 gün sigorta primi yatırılmış olan öğretmenler arasından devlet bünyesine öğretmen almayı kabul eden yasa TBMM kabul edilmiştir.
Devlete karşılık liyakat edilmesi ilk kıstas olarak belirlenen alımda devlet memuru olarak atanmasında her hangi bir sakıncası olmayan malulen veya fark isimler altında emekli olmamış olan öğretmenler arasından mülakat ile personel alımı yapılacaktır. Ücretli öğretmen atamasında 540 gün sigorta yatırılmışlığının MEB tarafından yapılmış olması gerekmektedir. Yasanın yayınlanmasından itibaren 6 ay içinde sayısı 5 bin’i geçmeyecek şekilde sınıf tecrübesi olan öğretmenler işe alınacaktır. Sezonluk öğretmen olarak görülen ücretli öğretmenlik diğer öğretmenler ile olan arada ki hak farkları bir nebze de olsa 5 bin ücretli öğretmen alımı ile ortadan kalkacaktır. Kısa zaman sonrasında ataması yapılacak olan 20 bin öğretmenden ayrı olarak 5 bin  öğretmen alımı yapılmasında başvuru taban puanı esas alıanacktır. Başvuru taban puanı üzerinde bulunan öğretmenler devlete karşılık liyakat esasına bakılarak sözlü sınav ile devlet kadrosuna geçme şansına sahip olacaklardır.
2018-2019 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi beklenilen 5 bin ücretli öğretmenin kadroya geçmesi ise diğer atama şekillerinde olduğu gibi asalet onaylatma olarak yapılacaktır.
Kpss şartı olmadan atanacak olan öğretmenlerde gene taban puan olarak genelde 50 kabul edilmektedir. 50 puan alarak mülakat hakkı tanınacak olan ücretli öğretmenler 20 bin alımın yapılacak olduğu mülakat merkezlerinde sözlü ifade yetenekleri yanında liyakat esasına yönelik incelemeleri yapılacaktır. 5 bin personelinde kadroya geçmesi aşamasında ilk defa uygulanacağından dolayı akıllarda birçok soru işareti yer etmektedir. Öğretmen olma hayali ile yıllardır sadece sezonluk olarak öğretmenlik yapmak zorunda kalan 5 bin kişi yasanın kanunlaşması ve resmi gazetede yayınlamamsından sonra heyecanla gözlerini Milli Eğitim Bakanlığına çevirecektir. Milli eğitim bakanlığı yapılacak olan sırlama mülakatı ve gerekli 5 bin ücretli öğretmen kadroya alınma sınavı için ilerleyen zamanlarda takvim yayınlayacaktır. Yayınlanacak olan öğretmen alım takvimi ile birlikte öğretmenlik yapmaya devam eden ücretli öğretmenlerde yeni bir heyecan başlayacaktır.
Öğretmenlik ataması 2018 yılı bitmeden yapılması yasada belirtilen 6 ay kıstası ile sınırlanmaktadır. 6 ay içerisinde 5 bin öğretmen devletin garantisi kapsamında istihtam edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.