Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Bergama

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde iki türlü eğitim ve rehabilite çalışması yapılmaktadır. Bunlardan birincisi zihinsel süreçlerin tamamlanması 2. İse bedensel olarak rehabilite çalışması yapılmasıdır. Genel olarak iki başlık altına alınabilecek olan engelleri ortadan kaldırma yolu alt başlıklar açıldıkça daha fazla derinliğe inmektedir.

Okul başarısında geri kalmış akademik olarak yaşıtlarından eksiklikleri bulunan bireylerin eğitim alması yanında okula devam edemeyen ileri derece zihinsel engellemesi ile karşılaşmış olan kişilerde gene merkezlerden yardım almaktadır. Merkezde verilen eğitimlerde ise bire bir eğitim yanında grup eğitimi de yer almaktadır. Zihinsel engellemeleri sadece akademik olarak ele almak yetersiz kalacaktır. Sosyal yaşam becerisinde de geri kalmışlık engel sayılmaktadır. Mesela sizinde yakınınız çevresi ile bağlantı kurmuyor veya akranları ile iletişim kurmuyor ise engelli olarak değerlendirmek erken olur ama akıllarda soru işareti bulunması gerekmektedir. Diğer çocuklar ile uyum sağlamasında sorun var ve sürekli şiddet uygulayan veya tek başına oynamaktan mutlu oluyor ise bu süreç direk müdahale edilmelidir. Direk yapılması gereken müdahaledeler de ise uzman bir personel ile yola devam edilmelidir. Uzman zihinsel engelliler sınıf öğretmeni bu iş için gerekli eğitimleri almıştır.

Ülkemizde her ne kadar geri kalınmış olduğu düşünülse de mavi ege özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi şeklinde uzman kişiler tarafından eğitim verilen ve süreklilik ilkesini belirlemiş olan kurum ile başarı sağlanmaktadır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi Bergama sahasında hareket eden kurumlardan farklı olarak başarı sadece öğrenciye verilen emek ile sağlandığının farkında olunmaktadır. Velinin kendisine yapılan madde yardım veya maddi değeri olan her hangi bir ürün ile engelli bireyin engeli ortadan kalkmamaktadır. Gelinen bu noktada al gülüm ver gülüm, alan memnun veren memnun gibi düşünceler ile hareket edilmesi ise sektörde eğitimin temel olmadığının göstergesidir.

Mavi ege özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bireysel eğitim süreci dolu dolu yaşatılmakta ve devam eden zamanda da başarı takip edilmektedir. Bergama- Kınık- dikli ve çevresinde bedensel yetersizliğe sahip olan, zihinsel engelli olan, otizm (yaygın gelişim bozukluğu) down sendromu veya diğer engel gruplarına sahip bireyler kısa zamanda engellerinin oradan kalkması sağlanması yanında ağır düzey engel grubunda yer alanlar ise daha düşük seviyelere gelmişlerdir. İletişim numaralarımızdan bizler ile bağlantıya geçebilir hatta yorum yazarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.