Özel Eğitim de Umutlar Sönmez

Özel eğitime yönelik olarak Atamızın da belirttiği gibi; ” Eğitimde Feda Edilecek Fert Yoktur.” 20. yy da özellikle engellilerin hayatlarını kolaylaştırma ve topluma kazandırma noktasında hızla iyileşmeler sağlanmaktadır. Eğitim öğretim cağının dışına itilmiş ve toplumda soyutlanmış olan engellilerin de varlığı kanıtlanmıştır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olarak yapılan her türlü faaliyet engelliyi merkeze alan bakış açısı ile ele alınmaktadır. Bergama özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri arasında faaliyet gösteren mavi eğe özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi Atamızın da belirttiği gibi her bireye özgü eğitim modelini öne alarak çalışmalarına devam etmektedir. Eğitim kadrosu ve sunduğu hizmetler bakımından kısa sürede birçok ailenin umudu olmuş ve engellilerin gözünde yeşeren ışık olmuştur. Bu yolda emin adımlar ile ilerlemektedir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi bire bir eğitim ve grup eğitimi ile bireysel başarı yanında toplumsal becerilerin kazanılmasında yardımlarını devam etmektedir. Kişisel olarak elde edilen her hangi bir beceri, farklı ortamlarda ve farklı zamanlarda rutin bir şekilde yapılabilmesine kadar çalışmaya devam edilmektedir. Bu da eğitimin belli bir zaman aralığında olmasından çıkartılıp zamanın genel bir çerçevede olmasına ve bu genellik sayesinde de yaşam standardının yükselmesi sağlanmaktadır. Eğitimde başarının akademik alan ile bağlı olmadığını en iyi yansıtan ise zihinsel engellilerin eğitiminde görülmektedir. Normal yaşıtlarına göre birçok beceriyi kavramaları ısrarlı çalışma yanında sürekli tekrar ile sağlanmaktadır. Fakat modern eğitim yöntemleri ile sosyal yaşam becerileri kazandırılması ile başarı artarak devam etmektedir. Bergama özel eğitim merkezi sahasında faaliyet gösteren mavi ege özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi hayatın her alanında bütünçül gelişmeyi hedefe almaktadır. Sevgi temelli eğitim yaklaşımı ile her bireye hoş görü ile yaklaşılmakta, farkındalıkları pozitif yönde geliştirilmektedir.

Eğitimde feda edilecek birey yoktur ve bu birey engelli ise hem ailenin hemde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinin aktif olarak eğitimde söz sahibi olması gerekli olmaktadır. Merkezimiz bu anlamda bireyleri tanıma ve değerlendirme aşamalarında mutlaka veli bilgilendirmesini yapmaktadır. Mutlu ve huzurlu ve birey merkezli bir eğitim ve öğretim faaliyeti sonrasında Mavi Eğe, Bergama özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olarak özel eğitimde umutların sönmez olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.