DİSLEKSİ NEDİR?

DİSLEKSİ

Disleksi; konuşma, okuma, yazma, ve aritmetik becerilerinin kazanılma ve kullanımına dair konularda ortaya çıkan güçlükler ile alakalı bir öğrenme bozukluğudur. Öncelik ile şunu belirtmek gerekir ki disleksi bir zihin geriliği problemi değildir. Tam tersine disleksi olup da üstün zekaya sahip olan bireyler de görülmektedir. Bu isimlere örnek vermek gerekecek olursa Albert Eistein, Leonardo Da Vinci gibi isimler ilk akla gelen isimlerdir.

Disleksi riski taşıyan ve ilkokula başlayan çocuklarda bazı belirtiler görülmektedir. Çocuğunuzun okuması yavaş ve hatta heceleme şeklinde görülebilir. Bilmediği kelimeleri hızlı olarak okuyamaz. Sözcükleri dile getirmekte güç anlar yaşayabilir. Sözcükler ve sesler arasındaki bağlantıyı sağlayamayabilir. Alfabe, haftanın günleri gibi sıralı bir şekilde öğrenilmesi gereken detayları karıştırabilir. P, b, d, g, h, y, z, s, u gibi harfleri ters yazabilir. Bilek yerine dilek yazma olayı buna verilebilecek bir örnektir. Sizinde kafanızda çocuğum haftanın günlerini öğrenebilecek mi, neden en basit matematik işlemlerini yapamaz iken uzayda olup biten her şeyi bilebiliyor, neden baba kelimesi benim çocuğumda dedeye dönüşüyor gibi sorular var ise sizlere ilk önerimiz çocuğunuza anlaşılmama sorunu yaşatmamak olmalıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 14 sayısını disleksi nedeni ile41 olarak okuyan bir çocuğunuz olabilir ancak bu onun zihinsel dünyasında bir problem olduğunu göstermez. Öğrenme güçlüğü olarak nitelendirilen disleksi tanılı çocuklarımıza öğretmenler ve ebeveynler olarak destek vermeli, onları anlamaya çalışmalı ve zaten fazla yaratıcı olan dünyalarını daha çok yaratıcı hale getirmelerine yardımcı olmalıyız.

Bergama özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi mavi eğe özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi olarak disleksia konusunda başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Disleksi başarısızlıkların nedeni olmasının aksine başarılara temel olacaktır. Zihin haritası ile okuma, kılavuzlu okuma ve beceri kazanımları aracılığı bir kaç seansta etkisi görülmeye başlanmaktadır. Mavi eğe ekibi olarak özellikle okul öncesi ve ilköğretim cağında karşılaşılan sorunun ilerleyen hayatlarında engel olmasının önüne geçilmesi sağlanmaktadır.Rahatsızlık kaderiniz ize çözüm bizden gececik diyen kurum kısa zamanda otizm, zihinsel engelli gibi bir çok rahatsızlığın nedenleri ile tanılanması sürecinde ve tedavi sürecinde aktif olarak yer almaktadır. Seçkin kadrosu ile istenildiği zaman rehberlik yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.